piątek, 1 grudnia 2017

Odrodzenie. Tom 1: Jesteś wśród przyjaciół - Recenzja

Gdy mowa o powrocie człowieka po śmierci, przed oczami stają nam najczęściej zombie. Krwiożercze stwory, łaknące ludzkich mózgów, zostały ograne w popkulturze na wszelkie możliwe sposoby. Wydawało się, że Odrodzenie będzie kolejnym tytułem, którego autorzy starali się wykorzystać tę tematykę, dodając od siebie kilka elementów, jednak szybko okazało się, że Tim Seeley postanowił podążyć zupełnie innym tropem i faktycznie zaproponować coś nowego. W jego opowieści ożywieńcy owszem, są, ale daleko im do bezmyślnych łowców mięsa.

Małe amerykańskie miasteczko Wausau zostaje dotknięte pewnym fenomenem – zmarli zaczynają ożywać. Nie są to jednak chodzące trupy, ale ludzie w pełni sił umysłowych, chcący powrócić do dawnego życia. Miasteczko zostaje z miejsca objęte kwarantanną, a służby powołują specjalną grupę, która ma zajmować się wyłącznie sprawami związanymi z odrodzonymi. Jedną z członkiń zespołu jest Dana Cypress, córka szeryfa, która także zdecydowała się na służbę w policji. Kobieta musi rozgryźć sprawę pewnego morderstwa, co, zważywszy na okoliczności, jest zadaniem mocno skomplikowanym. To jednak dopiero początek problemów, które nadciągają do Wausau.

Tim Seeley wykorzystuje tematykę powrotu zmarłych do życia jako podstawę do zadania kilku interesujących pytań na temat ludzkiej natury. Chodzi przede wszystkim o reakcję społeczeństwa na niecodzienną sytuację. Wielu mieszkańców Wausau zaprezentowano w Odrodzeniu jako osoby, które chcą przede wszystkim spokoju. Ich sytuacja zostaje więc potraktowana jako kolejny, choć niespodziewany, element życia – nikt nie chce za bardzo zastanawiać się nad naturą fenomenu. Tego samego najczęściej pragną też sami odrodzeni, chociaż nie dotyczy to każdego z nich. Dla niektórych powrót okazuje się doświadczeniem druzgocącym, na które nie można się w żaden sposób przygotować. Seeley część z tych postaci pokazuje jako właściwie normalnych ludzi, jednak może się okazać, że mają one swoistą skazę, która wywrze niebagatelny wpływ na ich dalszy los.

Motywy socjologiczne to jedno, w Odrodzeniu nie brakuje także i innych interesujących elementów. Istotną rolę w historii odgrywa wątek, nazwijmy go, fantastyczny – autor wprowadza na scenę tajemniczą postać, zaprezentowaną jako swego rodzaju białą zjawę. Nie do końca wiadomo kim ona jest (duchem? demonem?), lecz z pewnością ma jakiś związek z wydarzeniami, które dotykają Wausau i może być kluczem do ich wyjaśnienia. Warto zwrócić uwagę także, a raczej przede wszystkim, na bohaterów ludzkich. Seeley w żadnym wypadku ich bowiem nie zaniedbuje. Zadbał nie tylko o wiarygodne zaprezentowanie charakterów, ale i dobrze zarysował tło oraz historię kolejnych postaci, co pozwala lepiej zrozumieć ich motywację i zachowanie. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim funkcjonariuszka Dana Cypress i jej siostra, Martha. Z każdą kolejną stroną dowiadujemy się o nich więcej, a to, co odkrywamy, jest zarówno interesujące, jak i intrygujące, a przy okazji zapowiada ciekawe rozwinięcie historii w jej kolejnych odsłonach.

Przy całym materiale do przemyśleń, jaki dostarcza Odrodzenie, jest to jednak w znacznej mierze tytuł rozrywkowy. Nie brakuje w nim intensywnej akcji, a ten element widać zwłaszcza w wątku o pewnym świeckim egzorcyście. Pełniący tę funkcję młody mężczyzna zrobi wiele, by schwytać wspomnianą wcześniej zjawę. Egzorcyzmy, porwanie, rytuały – Odrodzenie potrafi być naprawdę dynamiczne. W którą stronę podąży seria w jej kolejnych odsłonach to na razie niewiadoma, istotne jednak, że Seeley radzi sobie zarówno w momentach spokojniejszych, jak i w tych kipiących akcją.

Ilustracje można określić jako nowoczesne i przejrzyste. Autor udanie balansuje między rysunkami realistycznymi a tymi bardziej rozrywkowymi i efektownymi. Odpowiedzialny za nie Mike Norton wykonał naprawdę dobrą robotę. Artyście udało się także pokazać emocje bohaterów – rysowanie twarzy stoi na wysokim poziomie i w niektórych momentach pokazuje więcej niż dialogi.

Lektura pierwszego zbiorczego tomu Odrodzenia przynosi sporo satysfakcji. Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że będzie to kolejna seria mieląca te same elementy co dziesiątki innych tytułów, jednak Tim Seeley szybko daje nam do zrozumienia, że wcale nie ma zamiaru powielać utartych schematów. Co prawda dopiero dalsze rozwinięcie fabuły pokaże, na ile udało mu się tę oryginalność i interesujące rozłożenie kluczowych elementów zachować, jednak na tę chwilę można śmiało powiedzieć, że Odrodzenie jest jednym z najbardziej obiecujących komiksów około-horrorowych, ukazujących się obecnie w Polsce. Oby tak dalej.

Tytuł: Jesteś wśród przyjaciół
Seria: Odrodzenie
Tom: 1
Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Kolory: Tim Seeley
Tłumaczenie: Robert Ziębiński
Tytuł oryginału: Revival Volume 1: You’re Among Friends
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania: październik 2017
Liczba stron: 128
Oprawa: miękka
Format: 170x260
Wydanie: I
ISBN: 978-83-8110-175-2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz