wtorek, 13 grudnia 2016

Paweł Majka "Uniwersum Metro 2033: Człowiek Obiecany" - Recenzja

Jeszcze nieco ponad dwa lata temu polscy fani postapokalipsy mogli czuć się rozczarowani, że żaden rodzimy autor nie napisał powieści wchodzącej w skład Uniwersum Metro 2033. Projekt jednak wciąż się rozrastał, więc można było liczyć, że ten stan rzeczy szybko ulegnie zmianie. I faktycznie, dzisiaj nasz wkład w koncept Glukhovsky’ego wynosi już cztery książki. Wszystko zapoczątkował Paweł Majka. Jego Dzielnica Obiecana pozostawiła po sobie całkiem dobre wrażenie, a jej finał obiecywał niezwykle interesującą kontynuację. Dwa lata później mamy w końcu okazję się z nią zapoznać.

Śmierć Króla nie zakończyła kłopotów w Krakowie. Co prawda ludzkości udało się odeprzeć armię jednomyślnych, ale koszty tego zwycięstwa były ogromne. Ci, którzy przeżyli, muszą walczyć dalej. Na ruinach Muzeum formuje się niecodzienny sojusz. Jeden z Popielnych, żołnierz Federacji Schronów, funkcjonariusz Kombinatu i Marcin, dawny aktor, łączą siły, by odnaleźć Ewę. Dziewczyna nosi w sobie dziecko Króla, które po narodzeniu może całkowicie zmienić układ sił. Tymczasem w niedalekim Tyńcu, gdzie także przetrwała cywilizacja, dochodzi do próby przewrotu. Jeden z oddziałów wojskowych, tzw. Umarli, próbuje zastąpić rządzących tamtejszą społecznością. Akcja spala na panewce, a żołnierze zostają w ramach kary wysłani do Krakowa z misją zniszczenia tego, co ma swoje leże pod Wawelem.

Paweł Majka nie stara się wynaleźć prochu od nowa i swoją powieść opiera na klasycznych schematach, często w gatunku wykorzystywanych. Takim jest chociażby motyw drużyny złożonej z osób o dosyć odmiennych charakterach. Co istotne, dzięki doskonałemu rzemiosłu autora, czytelnik w ogóle nie zwraca na tę wtórność uwagi. Kolejni bohaterowie są charakterystyczni i znacząco się od siebie różnią. Nie są odbici od jednej kalki, każdy posiada interesującą osobowość, a pragnienia nimi kierujące wcale nie są oczywiste. Majka dobrze pokazał targające nimi emocje. Może to być miłość, chęć obrony cywilizacji w kształcie sprzed atomowej zawieruchy, czy też pragnienie odkupienia win – wszystkie te motywacje są wiarygodne. Należy przy tym pamiętać, że Człowiek Obiecany wciąż pozostaje powieścią stricte rozrywkową i nie uświadczymy tu głębszej analizy psychologicznej, jednak tyle, ile temu elementowi poświęcił autor, w zupełności wystarcza, by zbudować więź między protagonistami a odbiorcą.

Skoro już o rozrywce mowa, to na tym polu powieść Majki także sprawdza się wybornie. Świat, w którym toczy się akcja, został tym razem nieco bardziej rozbudowany. Dobrym pomysłem było częściowe wyjście z fabułą poza Kraków, co nadało całości świeżości. Mamy okazję zapoznać się z inną społecznością i obserwować w jaki sposób jej członkowie wchodzą w interakcję ze znanymi nam bohaterami. Zabieg pozwolił także spojrzeć szerzej na świat przedstawiony. Na scenę wkroczyła kolejna siła, która ma swoje własne cele i ambicje, a na niektóre rzeczy patrzy z zupełnie innej perspektywy niż np. Kombinat.

Powieść została podzielona na trzy części. Dwie pierwsze traktują o innych postaciach, a trzecia łączy losy obu grup w całość. Dwutorowe prowadzenie akcji przyniosło sporo dobrego. Przede wszystkim, przez brak konieczności skakania od wątku do wątku, czytelnik może mocniej zżyć się z protagonistami. Ich perypetie zamknięte są w krótkich rozdzialikach, co podkreśla akcyjność całości. Powieść czyta się błyskawicznie. Kolejną rzeczą jest możliwość większego zwrócenia uwagi na szczegóły świata przedstawionego. Majka kreuje niesamowite lokalizacje i udowadnia, że ma niezwykle bogatą wyobraźnię. Zniszczony Kraków i okolice to w jego interpretacji miejsce, mimo wszystkich czyhających w nim niebezpieczeństw, wyjątkowo plastyczne.

Druga wizyta Pawła Majki w postapokaliptycznym Krakowie jest podróżą niezwykle udaną. Człowiek Obiecany nie tylko świetnie rozwinął i zamknął wątki rozpoczęte w Dzielnicy Obiecanej, ale też zasugerował bardzo ciekawy kierunek, w jakim może podążyć fabuła potencjalnej kontynuacji. Po raz kolejny powieść polskiego autora jawi się jako jedna z najbardziej interesujących składowych całego Uniwersum Metro 2033, przynosząc czytelnikowi prawdziwie pasjonującą rozrywkę.

Autor: Paweł Majka
Tytuł: Człowiek Obiecany
Wydawca: Insignis
Data wydania: listopad 2016
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-6531-579-3

(Recenzja powstała dzięki współpracy z serwisem Fantasta i na nim była pierwotnie publikowana - KLIK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz