niedziela, 11 maja 2014

Paweł Majka "Pokój Światów" - mini recenzja

W pierwszej albo drugiej części antologii Science Fiction po polsku zamieszczono opowiadanie oparte na podobnym, jak w przypadku Pokoju Światów pomyśle. Była to idea ożywienia legend i baśni, i uczynienia z nich jednej z głównych atrakcji fabuły. Po przeczytaniu tego tekstu miałem ochotę na więcej. I oto dostaję więcej, ale już od innego autora. Dobre i to. 

W gruncie rzeczy Pokój Światów jest powieścią przygodową. Taką trochę dla dużych chłopców. Potężny miks motywów literackich i filmowych, wtłoczony dodatkowo w alternatywną wizję historii świata i Polski, w której ludzie koegzystują z Marsjanami, którzy próbowali dokonać na naszej planecie inwazji. Brzmi jak niezły misz-masz, ale o dziwo, efekt końcowy jest wyjątkowo spójny. Wszystko pasuje do siebie idealnie i gra tak, jak należy.

Spora w tym zasługa charakterystycznych bohaterów. W Pokoju Światów bowiem, nie tylko główny bohater, Mirosław Kutrzeba, jest godny uwagi. Oczywiście - on, ze swoją misją i zamkniętym w jego ciele autonomicznym bytem (tzw. zmorą), stanowi główną atrakcję, jednak i patrząc dalej, jest na czym zawiesić oko. Przykłady? Proszę bardzo. Ożywiony bóg odmieniający koleje losu, snajper-alkoholik, dziewczyna o tajemnym przeznaczeniu, pół-olbrzym siłacz, Cyganka-czarownica. Przekrój jest szeroki, a to tylko ci bardziej rzucający się w oczy.

Mimo, że jest to jego pierwsza powieść, Paweł Majka nie może być w żadnym razie nazywany debiutantem, ani autorem niedoświadczonym. Jego teksty ukazywały się zarówno w poczytnych antologiach (Nowe Idzie, Głos Lema), jak i w uznanych periodykach, zajmujących się tematyką fantastyczną (Nowa Fantastyka, Science Fiction Fantasy & Horror). Doświadczenie przyniosło odpowiednie plony, gdyż Pokój Światów to powieść, przez którą wręcz się płynie.

Podczas lektury bawiłem się znakomicie, i nawet jeśli moja wiedza na temat popkultury nie jest zbyt obszerna, i nie wychwyciłem wszystkich nawiązań, to powieść i bez tego jest niezwykle atrakcyjna fabularnie. W tym świetle tym bardziej cieszy duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas zobaczymy na półkach księgarskich, lub na naszych czytnikach, jej kontynuację. Tym bardziej, że taki rozwój wypadków jest wyraźnie zasugerowany w zakończeniu. Ja czekam z niecierpliwością.

8/10

Autor: Paweł Majka
Tytuł: Pokój Światów
Wydawca: Genius Creations
Liczba stron: 400

2 komentarze: