wtorek, 9 listopada 2021

Batman. Świat - Recenzja

Batman na dobre zadomowił się w światowej popkulturze. Heros znany jest na każdym kontynencie i wszędzie ma swoich oddanych fanów. Nie dziwi więc fakt, że święta w rodzaju Dnia Batmana są obecnie wydarzeniami o coraz większym rozmachu. Egmont, który wydaje w Polsce perypetie Nietoperza, uczcił ów dzień trzema albumami poświęconymi Zamaskowanemu Krzyżowcowi. Najbardziej świąteczny charakter ma bez wątpienia „Batman. Świat”, antologia krótkich opowieści, w których bohater podróżuje po całym świecie i walczy z przestępczością z dala od Gotham City.

Zamieszczone w albumie opowiadania łączy jedna cecha. Wszystkie są dość krótkie, zamknięte na mniej więcej dziesięciu stronach. Taka formuła ma określone konsekwencje. Najbardziej rzuca się w oczy fakt, że w niektórych przypadkach scenarzyści musieli się ograniczać – kilkukrotnie konkretne opowieści aż prosiły się o rozwinięcie pomysłu, jednak narzucona liczba stron hamowała kreatywność twórców. Taki stan rzeczy był jednak łatwy do przewidzenia, dlatego nie postrzegam tego jako jakiejś znaczącej wady.

Jak to bywa w różnego rodzaju antologiach, poziom poszczególnych tekstów stoi na różnym poziomie i nie inaczej jest na kartach „Świata”. Zbiór bezsprzecznie ma kilka highlightów, które czyta się naprawdę przyjemnie. Do takich komiksów należy z pewnością niemieckie „Lepsze jutro”. Benjamin von Eckartsberg porusza tematykę ekologicznego terroryzmu. Dbałość o klimat jest obecnie mocno na czasie, dlatego opowieść ma szansę odpowiednio wybrzmieć i dotrzeć do świadomości odbiorców, otwierając im oczy na to, jakie mogą być konsekwencje teoretycznie szczytnej ideologii, posuniętej jednak do skrajności.

Bardzo dobre wrażenie sprawia także stworzony przez francuskich twórców „Paryż”. Tutaj działa zwłaszcza rozbrajająca końcówka, którą trudno określić inaczej niż jako uroczą. Wiem, sam nie spodziewałem się użyć tego przymiotnika, opisując historię z Batmanem w roli głównej, ale uwierzcie mi, „Paryż” taki właśnie jest – potrafi zmiękczyć serce fana. Do gustu przypadła mi także traktująca o ogromnej tęsknocie „Przerwa wakacyjna” – opowiastka naprawdę prosta, ale poruszająca. Hiszpański scenarzysta pokazuje w niej, że nie jest łatwo oderwać się od tego, co robimy na co dzień, zwłaszcza, jeśli oddajemy się temu w pełni.

Omawiając album, nie sposób nie wspomnieć o rodzimym akcencie. „Obrońca miasta”, choć w zasadzie okazał się dość prostą opowieścią (nie jest to jednak zarzut, wspominałem wcześniej o trudnościach związanych z narzuconą na jeden tekst objętością), sprawia dobre wrażenie. Scenariusz autorstwa Tomasza Kołodziejczaka zasadza się na sprawdzonym patencie, wedle którego trudne negocjacje mają szansę na pomyślne zakończenie za sprawą niecodziennych okoliczności. Warszawa pokazana jest tu jako miasto zdecydowanie spokojniejsze niż Gotham, w którym jednak potrafi się pojawić sprawa wymagająca interwencji Nietoperza. Komiks jest prosty i przyjemny, potrafi też dać polskiemu czytelnikowi satysfakcję, że jego kraj nie został pominięty w tym ambitnym międzynarodowym projekcie.

Jak można się było spodziewać, obecność artystów z różnych zakątków świata powoduje, że rysunki są mocno rozstrzelone stylistycznie. Chyba każdy znajdzie na łamach tego albumu coś dla siebie – poczynając od realizmu charakterystycznego dla Lee Bermejo, poprzez kreskówkowość Thierry’ego Martina i cyfrową elegancję Thomasa von Kummanta, aż po charakterystyczny azjatycki rysunkowy sznyt. Do wyboru, do koloru.

„Batman. Świat” jest tytułem przeznaczonym przede wszystkim dla sympatyków Mrocznego Rycerza. To swoisty hołd oddany fanom na całym świecie i to oni najbardziej docenią opowieści stworzone przez swoich rodaków i umiejscowione w znajomych lokacjach. Poziom poszczególnych opowiadań jest różny, ale patrząc na album całościowo, stanowi on bardzo ciekawą inicjatywę. Nie obraziłbym się, gdyby komiksów opartych na podobnej idei ukazywało się w przyszłości więcej, bo wzmacniają one więź na linii czytelnicy-ulubiony bohater.

Tytuł: Batman. Świat
Scenariusz, rysunki i kolory: różni autorzy
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Tytuł oryginału: Batman: The World
Wydawnictwo: Egmont
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania: wrzesień 2021
Liczba stron: 184
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: kredowy
Wydanie: I
Format: 170 x 260
ISBN: 978-83-281-6069-9

(Recenzja powstała dzięki współpracy z serwisem Szortal, dostępnym w sieci na profilu facebookowym. Tekst ukazał się 27. 09. 2021).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz