środa, 20 czerwca 2012

Jack Ketchum "Potomstwo" - Recenzja


Jack Ketchum to pisarz kontrowersyjny. Praktycznie każda opinia na temat jego twórczości wspomina o braku jakichkolwiek kompromisów i dużej dosłowności w przedstawianiu makabry. Ja sam nie miałem do tej pory okazji bardziej zagłębić się w jego twórczość, znam zaledwie jedno opowiadanie, ale swoista renoma jego dzieł jest dla mnie bardzo intrygująca - prędzej czy później nakłoniłaby mnie do sięgnięcia po pełną powieść. Jeśli coś wywołuje tyle kontrowersji, co twórczość Ketchuma, lubię wyrobić sobie własne zdanie na taki temat. Traf chciał, że powieścią, która wpadła mi w ręce jest „Potomstwo” - kontynuacja „Poza Sezonem”. Pokonując swoje uprzedzenia, które przejawiają się tym, że nie przepadam za czytaniem kontynuacji, gdy nie znam pierwszego tomu, zabrałem się do lektury, by samemu ocenić o co tyle hałasu...

Fabuła „Potomstwa” opisuje jedną noc z życia ludzi zamieszkujących miasteczko Dead River. Szczególną noc, podczas której rozgorzeje brutalna walka o przetrwanie. Koszmar, z którym ponad dziesięć lat wcześniej musiał zmierzyć się emerytowany obecnie szeryf, powraca. Do miasteczka zawita bowiem polująca na ludzi grupa półdzikich kanibali, nie wahająca się rozpętać piekła na ziemi, byle tylko osiągnąć swój cel. By przeżyć ten „najazd” mieszkańcy Dead River będą musieli walczyć o przetrwanie ze wszystkich sił i wyzwolić w sobie najbardziej pierwotne instynkty. Jednak przeciwko brutalnej i prymitywnej sile nawet to może nie wystarczyć...

Zaczynając od najbardziej fundamentalnej sprawy, śpieszę poinformować, że „Potomstwo” da się czytać samodzielnie, w oderwaniu od „Poza Sezonem”. Autor oczywiście umieścił tu kilka nawiązań do pierwszej historii o kanibalach, jednak nie zaburzają one płynności opowieści. Na dobrą sprawę jest to tylko kilka przemyśleń jednego z głównych bohaterów, porównującego obecne wydarzenia do tych dawnych. Nie zdradzają one wiele takiemu czytelnikowi, który na starcie lektury nic jeszcze nie wie o czekającym bohaterów koszmarze.

Gdy zaś mowa o bohaterach, Ketchum zadbał o ich interesujące przedstawienie. W jednym czy dwóch przypadkach relacje panujące między nimi zostały sprawnie wykorzystane przy opisywaniu sytuacji, gdy starają się przeżyć. Wtedy okazuje się, że błahe z pozoru sprawy mogą decydować o tym, kto wyjdzie cało z zafundowanego przez kanibali horroru. Co jednak najważniejsze, nie tylko bohaterowie walczący o przetrwanie zostali ciekawie pokazani. Także napastnicy mogą zainteresować czytelnika. Autor przedstawia ich jako plemię inteligentne, traktujące swój sposób życia jako coś naturalnego. Owszem, są niezwykle brutalni w swoim postępowaniu, ale nie jest to sadyzm typowo ludzki, tylko sposób na przetrwanie w świecie poza cywilizacją. Nie pozwala to czytelnikowi jednoznacznie określić ich jako tych złych, tym bardziej, że zestawieni z niektórymi bohaterami, mogą wyjść z tej próby zwycięsko.

Niezaprzeczalną zaletą „Potomstwa” jest bardzo dobre stopniowanie napięcia przez Ketchuma. Opisuje wydarzenia w taki sposób, że czytelnik machinalnie przerzuca kolejne strony powieści, nie myśląc nawet by ją odłożyć. Sprzyja temu także długość książki. Nie dosyć, że jest to niecałe 300 stron, to w dodatku Replika zafundowała nam dosyć dużą czcionkę i marginesy, co w połączeniu z wciągającą fabułą, sprawia, że wystarczy jeden wieczór by móc zapoznać się z losami mieszkańców Dead River i ich prześladowców.

Książkę czyta się tak dobrze także dzięki umiejętnemu opisywaniu makabry. Mimo że jest w „Potomstwie” parę dosyć mocnych scen, to jednak zapoznanie się z nimi nie odrzuca. Jest to być może nieco niepokojące, ale czytelnik nie powinien ze wstrętem odwracać oczu, nawet gdy czyta opisy brutalnych zabójstw. Autor w jakiś sposób potrafi zahipnotyzować, sprawić, że mimo okropieństw, czyta się dalej. To spora zaleta.

Przedstawiona historia jest jednak w gruncie rzeczy dosyć prosta. Miłośnicy bardziej skomplikowanych fabuł nie znajdą tu wiele dla siebie. Akcja rozwija się w sposób liniowy, prowadząc czytelnika z punktu „a” do punktu „b”, niewiele po drodze skręcając w boki. Jest to chyba największa wada omawianej powieści.

Kontynuacja „Poza Sezonem” to książka interesująca. Jednak przede wszystkim dla miłośników takiego rodzaju horroru, który nie stroni od realistycznego pokazywania makabrycznych scen. Jeśli macie dosyć mocne żołądki, to zachęcam do lektury, gdyż mimo faktu, że „Potomstwo” to utwór prosty w konstrukcji, to jego intensywność z pewnością spodoba się niejednemu. 

6/10

Autor: Jack Ketchum
Tytuł: Potomstwo
Tytuł oryginału: Offspring
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawca: Replika 
Data wydania: marzec 2012
Liczba stron: 285
ISBN: 978-83-7674-167-3

(Recenzja powstała dzięki współpracy z serwisem http://szortal.com/, pierwotnie także na nim publikowana - http://szortal.com/node/1667 )

9 komentarzy:

 1. Książka chyba nie dla mnie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No faktycznie nie jest dla każdego. ;) Ale jak kiedyś najdzie Cię ochota na krwisty horror, to polecam. ;)

   Usuń
 2. Po Ketchumie spodziewałam się czegoś innego/lepszego... Ale w sumie czytałam tylko jego "Dziewczynę z sąsiedztwa", więc jeszcze wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie właśnie "Potomstwo" jest pierwszym kontaktem z autorem. Po "Dziewczynę" trochę się boję sięgnąć... Póki takie drastyczne historie nie są oparte na faktach to ok, ale jak zahaczają o prawdziwe historie... Nie wiem, może trochę głupie, ale tak mam...

   Usuń
 3. A mnie ta makabra właśnie odstręcza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale horrorów w ogóle niet, czy tylko stronisz od tych bardziej makabrycznych?

   Usuń
 4. Bardziej podobało mi się "Poza sezonem", ale podczas lektury sequela również się nie nudziłam. Ciekawe, jak wypadnie część trzecia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tyle na bieżąco nie byłem, żeby wiedzieć, że będzie kolejna część. Dobre info w sumie.

   Usuń
  2. Film "The Woman" (część trzecia) już widziałam, ale średnio mi się podobał. Mam nadzieję, że książka będzie lepsza.

   Usuń